Skip to content

18 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1905
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 2, 1987

Property Information

Block12
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings2
ZoningC3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$101,900
80%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,585+1.3%
2024$13,410+0.8%
2023$13,305-0.0%
2022$13,312-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3792, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1905