Skip to content

24 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$521,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block12
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningC3
Sq Footage1,724
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,100
13%
Improvement Value:$62,900
87%
Total Assessment$72,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,708+2.9%
2024$7,492+0.8%
2023$7,434-0.0%
2022$7,437-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$521,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9859, Page 955Recorded11/8/2024

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9749, Page 11NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/26/2023

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9262, Page 549NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/7/2017

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 9251, Page 235NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900