Skip to content

700 Schuyler Ave(Unit C1013)Kearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC1013
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage746
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,500
19%
Improvement Value:$31,500
81%
Total Assessment$39,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,175+1.3%
2024$4,121+0.8%
2023$4,089-0.0%
2022$4,091-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft746DeedBook 9850, Page 330Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft746DeedBook 9372, Page 331NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/14/2019

Property Sale

Sale
$76,990
DeedBook 3469, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1985