Skip to content

700 Schuyler Ave(Unit C3014)Kearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Sep 28, 2007

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC3014
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
19%
Improvement Value:$32,800
81%
Total Assessment$40,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,346+1.3%
2024$4,290+0.8%
2023$4,257-0.0%
2022$4,259-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft776DeedBook 8398, Page 214Recorded12/14/2007

Property Built

Built

Year Built: 1985