Skip to content

700 Schuyler Ave #B21Kearny, NJ 07032

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC2021
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,500
20%
Improvement Value:$38,100
80%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096+1.3%
2024$5,030+0.8%
2023$4,991-0.0%
2022$4,993-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft900DeedBook 9912, Page 234Recorded7/14/2025

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9552, Page 962NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 8723, Page 578Recorded4/5/2010

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 7564, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1985