Skip to content

700 Schuyler Ave(Unit C2025)Kearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC2025
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
19%
Improvement Value:$38,100
81%
Total Assessment$47,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,042+1.3%
2024$4,977+0.8%
2023$4,938-0.0%
2022$4,941-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9676, Page 778Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9212, Page 982Recorded6/27/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft900DeedBook 9133, Page 202NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985