Skip to content

700 Schuyler Ave(Unit C3033)Kearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 9, 2016

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC3033
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage721
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
20%
Improvement Value:$30,600
80%
Total Assessment$38,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,089+1.3%
2024$4,037+0.8%
2023$4,005-0.0%
2022$4,007-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 9160, Page 212

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft721DeedBook 9160, Page 212Recorded11/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$67,990
DeedBook 3403, Page 960