Skip to content

700 Schuyler Ave(Unit C6011)Kearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Aug 1, 2000

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC6011
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,900
20%
Improvement Value:$39,600
80%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,299+1.3%
2024$5,231+0.8%
2023$5,190-0.0%
2022$5,193-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5668, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1985