Skip to content

700 Schuyler Ave(Unit C6032)Kearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Nov 9, 1999

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC6032
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,400
20%
Improvement Value:$37,300
80%
Total Assessment$46,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+1.3%
2024$4,935+0.8%
2023$4,897-0.0%
2022$4,899-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5533, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1985