Skip to content

700 Schuyler Ave(Unit C7012)Kearny, NJ 07032

Built 1985

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block134
Lot2.01
QualifierC7012
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage582
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
18%
Improvement Value:$26,000
82%
Total Assessment$31,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,415+1.3%
2024$3,371+0.8%
2023$3,345-0.0%
2022$3,346-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft582DeedBook 9513, Page 174Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 9513, Page 174

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 7610, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1985