Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
790-796 Kearny AveKearny, NJ 07032
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2010
Property Information
Block135
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25
Building Details
Building Class---
Description1SBR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$75,900
70%
Improvement Value:$32,500
30%
Total Assessment$108,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,604 | +1.3% |
| 2024 | $11,455 | +0.8% |
| 2023 | $11,366 | -0.0% |
| 2022 | $11,371 | -0.5% |
Property History
No events match the selected filters.