Skip to content

745 Kearny AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$741,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block100
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SBR 1CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
38%
Improvement Value:$68,400
62%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,840+1.3%
2024$11,687+0.8%
2023$11,596-0.0%
2022$11,602-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$741,000

From:

To:

DeedBook 9903, Page 902NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/2/2025