Skip to content

41 Morgan PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 3, 2013

Property Information

Block138
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class27
Description2S FR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
28%
Improvement Value:$67,000
83%
Total Assessment$80,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,618+1.3%
2024$8,506-9.4%
2023$9,384+11.1%
2022$8,444-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8921, Page 132Recorded7/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1905