Skip to content

784-786 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Dec 7, 2018

Property Information

Block138
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage3,600
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
27%
Improvement Value:$82,700
73%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,086+1.3%
2024$11,930+0.8%
2023$11,838-0.0%
2022$11,843-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$426,000

From:

To:

Sq Ft3,600DeedBook 9368, Page 430Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

DeedBook 8335, Page 245NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/25/2007

Property Built

Built

Year Built: 1915