Skip to content

749 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Oct 25, 2004

Property Information

Block142
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,158
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
48%
Improvement Value:$65,000
52%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,381+1.3%
2024$13,209+0.8%
2023$13,106-0.0%
2022$13,113-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7385, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1905