Skip to content

148 Seeley AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2012

Property Information

Block143
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,336
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
30%
Improvement Value:$61,700
70%
Total Assessment$88,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,463+1.3%
2024$9,341+0.8%
2023$9,269-0.0%
2022$9,273-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 8788, Page 767Recorded4/26/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920