Skip to content

803-805 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2025

Property Information

Block143
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 2CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,052
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$78,400
66%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,675+1.3%
2024$12,511+0.8%
2023$12,414-0.0%
2022$12,420-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3753, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1915