Skip to content

799-801 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block143
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,856
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
38%
Improvement Value:$65,300
62%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,272+1.3%
2024$11,127+0.8%
2023$11,041+6.2%
2022$10,396-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929