Skip to content

669 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 21, 2004

Property Information

Block144
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,104
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
25%
Improvement Value:$69,900
75%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+1.3%
2024$9,838+0.8%
2023$9,762-0.0%
2022$9,766-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 7273, Page 34Recorded4/27/2004

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5933, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920