Skip to content

683 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Oct 20, 1993

Property Information

Block145
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,274
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
35%
Improvement Value:$51,300
65%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+1.3%
2024$8,380-0.5%
2023$8,419-0.0%
2022$8,423-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$143,000
DeedBook 4655, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1920