Skip to content

19 Arlington PlKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block146
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR&2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,322
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
35%
Improvement Value:$52,700
65%
Total Assessment$80,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,639+1.3%
2024$8,528+0.8%
2023$8,461-0.0%
2022$8,465-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,322DeedBook 9089, Page 455NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920