Skip to content

11 Arlington PlKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block146
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,400
37%
Improvement Value:$51,300
63%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+1.3%
2024$8,633+0.8%
2023$8,566-0.0%
2022$8,570-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,230DeedBook 9825, Page 808NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920