Skip to content

26 Arlington PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 3, 2005

Property Information

Block147
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,248
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
30%
Improvement Value:$52,000
70%
Total Assessment$74,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,922+1.3%
2024$7,820+0.8%
2023$7,759-0.0%
2022$7,763-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 788, Page 112Recorded5/11/2006

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5212, Page 109

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4506, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1928