Skip to content

16 Arlington PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block147
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,248
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
24%
Improvement Value:$69,600
76%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+1.3%
2024$9,679+31.9%
2023$7,340-0.0%
2022$7,343-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9583, Page 252NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9583, Page 252

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3346, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1928