Skip to content

37 Shepherd PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block147
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
29%
Improvement Value:$47,900
71%
Total Assessment$67,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,226+1.3%
2024$7,133+0.8%
2023$7,077-0.0%
2022$7,081-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 7283, Page 46NU CodeFamily (1)Recorded5/13/2004

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4194, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1928