Skip to content

35 Shepherd PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block147
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
27%
Improvement Value:$53,000
73%
Total Assessment$72,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+1.3%
2024$7,672+0.8%
2023$7,612-0.0%
2022$7,616-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,258DeedBook 9036, Page 919NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/7/2015

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4588, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1928