Skip to content

9 Shepherd PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block147
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
21%
Improvement Value:$75,300
79%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,202+1.3%
2024$10,070+0.8%
2023$9,992-0.0%
2022$9,997-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 9412, Page 414NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 9109, Page 837Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$378,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 7704, Page 150Recorded10/25/2005

Property Built

Built

Year Built: 1928