Skip to content

126 Stuyvesant Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 1, 2012

Property Information

Block156
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,073
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
42%
Improvement Value:$55,200
58%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+1.3%
2024$9,810-1.7%
2023$9,982-0.0%
2022$9,986-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,073DeedBook 8880, Page 518Recorded11/26/2012

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4697, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1905