Skip to content

127 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block15
Lot23.13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class45
Description2SFR BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
16%
Improvement Value:$110,300
84%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,013+1.3%
2024$13,832+0.8%
2023$13,725-0.0%
2022$13,731-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973