Skip to content

166 Magnolia Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 12, 2007

Property Information

Block163
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2SF 3CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,776
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,400
25%
Improvement Value:$103,000
75%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,709+1.3%
2024$14,519+0.8%
2023$14,406-0.0%
2022$14,413-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft3,776DeedBook 8404, Page 21Recorded12/26/2007

Property Built

Built

Year Built: 1925