Skip to content

169 Laurel AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 6, 1989

Property Information

Block164
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,000
30%
Improvement Value:$52,300
70%
Total Assessment$74,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,954+1.3%
2024$7,851+0.8%
2023$7,790-0.0%
2022$7,794-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4167, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1915