Skip to content

152 Linden AveKearny, NJ 07032

Built 1965

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block164
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,156
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
22%
Improvement Value:$98,200
78%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,510+1.3%
2024$13,336+0.8%
2023$13,232-0.0%
2022$13,238-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965