Skip to content

224 Stewart AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Date
Oct 30, 1989

Property Information

Block166
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
24%
Improvement Value:$64,600
76%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,099+1.3%
2024$8,982+0.8%
2023$8,912-0.0%
2022$8,917-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4215, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1915