Skip to content

260 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1926

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 22, 2012

Property Information

Block166
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
29%
Improvement Value:$70,100
71%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,502+1.3%
2024$10,366+0.8%
2023$10,286-0.0%
2022$10,291-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 8840, Page 753Recorded3/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1926