Skip to content

679 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block166
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM31

Building Details

Building Class35
Description2SBR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
26%
Improvement Value:$35,700
74%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,192+1.3%
2024$5,125+0.8%
2023$5,085-0.0%
2022$5,088-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900