Skip to content

33 Rose StKearny, NJ 07032

Built 1927

Last Sale Date
Jan 20, 2016

Property Information

Block16
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM2

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,512
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
18%
Improvement Value:$68,400
82%
Total Assessment$83,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+1.3%
2024$8,813+0.8%
2023$8,744-0.0%
2022$8,749-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927