Skip to content

580-582 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Oct 2, 2018

Property Information

Block171
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,028
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
37%
Improvement Value:$68,100
63%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,572+1.3%
2024$11,423+0.8%
2023$11,334-0.0%
2022$11,340-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 9347, Page 88NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 9048, Page 159Recorded7/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1915