Skip to content

572 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Dec 2, 2004

Property Information

Block171
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
30%
Improvement Value:$66,600
70%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+1.3%
2024$10,081+0.8%
2023$10,003-0.0%
2022$10,007-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 7460, Page 20Recorded2/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1915