Skip to content

154 Washington Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Price
$94,211
Last Sale Date
Aug 15, 2018

Property Information

Block173
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description2SF BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
26%
Improvement Value:$64,400
74%
Total Assessment$86,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+1.3%
2024$9,151+0.8%
2023$9,080-0.0%
2022$9,084-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$94,211

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9336, Page 60NU CodeDoubtful title (14)Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4628, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1960