Skip to content

182 Laurel AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 26, 2014

Property Information

Block174
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class45
Description2SF 3CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,122
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
38%
Improvement Value:$78,400
62%
Total Assessment$127,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,595+1.3%
2024$13,420+0.8%
2023$13,316-0.0%
2022$13,322-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 4148, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1910