Skip to content

80 Argyle PlKearny, NJ 07032

Built 1945

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 19, 2017

Property Information

Block174
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class17
Description2SB 1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,968
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
31%
Improvement Value:$78,400
69%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,161+1.3%
2024$12,004+0.8%
2023$11,911-0.0%
2022$11,917-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 9268, Page 169Recorded12/22/2017

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 8480, Page 297NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/3/2008

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 5745, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1945