Skip to content

541 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block177
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF2BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,424
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
24%
Improvement Value:$158,700
76%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,331+1.3%
2024$22,043+0.8%
2023$21,872-0.0%
2022$21,882-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,424DeedBook 9031, Page 553NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1905