Skip to content

543 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2012

Property Information

Block178
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,066
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
22%
Improvement Value:$64,600
78%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,842+1.3%
2024$8,728+0.8%
2023$8,661-0.0%
2022$8,665-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1895