Skip to content

466 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2025

Property Information

Block208
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM39

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,074
Acreage37.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,200
29%
Improvement Value:$64,200
71%
Total Assessment$90,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,427+1.3%
2024$9,303+0.8%
2023$9,228-0.0%
2022$9,233-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900