Skip to content

511 Davis AveKearny, NJ 07032

Built 1972

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block181.01
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2SF BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,414
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
17%
Improvement Value:$115,200
83%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,901+1.3%
2024$14,709+0.8%
2023$14,595-0.0%
2022$14,602-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 9798, Page 186Recorded1/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1972