Skip to content

510 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Aug 5, 2014

Property Information

Block181
Lot17.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,524
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
27%
Improvement Value:$49,300
73%
Total Assessment$67,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,215+1.3%
2024$7,122+0.8%
2023$7,067-0.0%
2022$7,070-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 8988, Page 561Recorded8/13/2014

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 7660, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1900