Skip to content

369 Hickory StKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jun 20, 1997

Property Information

Block200
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM37

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$77,300
82%
Total Assessment$94,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,148+1.3%
2024$10,018+0.8%
2023$9,940-0.0%
2022$9,945-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5155, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1910