Skip to content

495-497 Elm StreetKearny, NJ 07032

Apartment

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block184
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$105,000
70%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,058+1.3%
2024$15,851+0.8%
2023$15,728-0.0%
2022$15,735-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

DeedBook 9386, Page 472Recorded3/12/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5345, Page 349