Skip to content

163 Beech StreetKearny, NJ 07032

Built 1890

Last Sale Date
Dec 17, 2015

Property Information

Block187
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,775
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
37%
Improvement Value:$56,500
63%
Total Assessment$89,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,602+1.3%
2024$9,479+0.8%
2023$9,405-0.0%
2022$9,410-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9091, Page 781

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,775DeedBook 9014, Page 12NU CodePost-sale loss (19)Recorded12/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1890