Skip to content

587 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1900

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 22, 2003

Property Information

Block188
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM35

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,338
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
34%
Improvement Value:$52,100
66%
Total Assessment$78,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+1.3%
2024$8,327+0.8%
2023$8,262-0.0%
2022$8,266-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 7194, Page 157Recorded1/14/2004

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5577, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1900